Vyberte stránku

Doba jde rychle kupředu a digitalizace se neúprosně blíží i do světa finančního poradenství, nebo ve větší míře případu finančního zprostředkování (většina „poradců“ na trhu nemá dostatečnou odbornost na poskytování rady). Zákazník se naučil v posledních letech víceméně všechno řešit přes svůj telefon nebo počítač. Je jedno jestli potřebujete „do banky“, koupit lístky do kina nebo si objednat jídlo. Všechno už Váš telefon prostřednictvím aplikací dokáže.

Na trhu jsou dlouhá léta portály, které nabízejí srovnání pojistných produktů a jejich následný prodej. Před lety, když to byla novinka jsem poslouchal „pojišťováky“, jak říkali, že to klient nebude využívat, protože tomu nerozumí a že to bez toho fyzického odborníka nepůjde. Ejhle… pár let poté mají tyto portály obrovské objemy v předpisu a rostou vesele dál.

Jak dlouho bude tedy trvat, než někdo přijde s tím, že naučí počítač retailové finanční poradenství? Podle mě moc dlouho ne. Veškeré poradenství a plánování je postavené na datech a matematice. Samozřejmě, že je to i o souvislostech. To vše jde ale počítač naučit. On se bude ptát přesně podle zadaného plánu na základní data i souvislosti, ze kterých pak matematicky určí jak má finanční plán vypadat a jak by měl být klient pojištěn, kolik by si měl odkládat na krátkodobé rezervy a jakou rezervu si musí vytvořit, aby mohl fungovat i po ukončení aktivní výdělečné činnosti.

Hodně jsem to teď zjednodušil. Moje myšlenka je spíš o tom, že si myslím, že z trhu vymizí postupně prodejci finančních produktů a zůstane pouze několik tisíc lidí, kteří to myslí se svojí profesí opravdu vážně a na trhu se odliší svou odborností a precizní službou.

Fintech sebere práci dnešním prodejcům pojištění a pravidelných investic s předplaceným vstupním poplatkem (fintech v objemu předplacené provize potřebovat nebude a současný prodejce se bez nich neuživí). Dost možná v čase bude schopen obsloužit i běžné úvěry. Nejen spotřebitelské ale i ty na bydlení. I ta hypotéka je dnes víceméně online proces a s dobrým intuitivním průvodcem zvládne potřebná data do systému dostat i laik.

Kdo se ale určitě o svou obživu bát nemusí jsou skuteční poradci, kteří mají poradenství postavené na odbornosti (nemyslím sektrorové zkoušky ČNB). Lidé, kteří dnes svého klienta dokážou vést nastaveným finančním plánem a  vytvářet pro něj skutečnou přidanou hodnotu. Lidé, kteří rozumí investicím – královské třídě finančního poradenství.

Sám jsem zvědavý, jak se bude trh vyvíjet a jestli mám pravdu 🙂